História Greenwillu

14. februára 2014 sa rozhodol Vlado (PhDr. Vladimír Macko), náš zakladateľ, riaditeľ a údržbár v jednej osobe, postaviť na zelenej lúke školu pre svoju dcérku Mišku. Spojil sa so svojimi rodičmi Jankom a Hankou Mackovými a spoločne začali stavať budovu, ktorá mala slúžiť ako škola a zároveň bývanie pre “dedkovcov”. Vladimír Macko nadviazal na výstupy zo stretnutí, ktoré iniciovala Janka Pančíková (2012-2013) a využil pri tom vlastné životné skúsenosti i sny (na tie si však spomenul až keď školu postavil :)


V októbri 2014 už Greenwill stál. Prvý rok bol Greenwill používaný ako montessori škôlka a Janko s Hankou sa presťahovali z Východného Slovenska do svojho nového bývania.


V septembri 2015 nastúpili do Greenwillu prví prváci. Pod svoje ochranné krídla ich zobrala naša prvá učiteľka Zuzka Ratuzká. Začalo krásne obdobie tvorenia, prepájania a zhmotňovania snov viacerých z nás. Prvé dva roky to bola krásna jazda.. zážitky..stretnutia.. skúsenosti.., ale bolo to aj obdobie hľadania a objavovania tej “našej cesty”.


V septembri 2016 sa pridal náš druhý učiteľ Mišo Hanták.


V roku 2017 pri postupnom napĺňaní kapacity školy sme zistili, že pri prvotnom plánovaní a kreslení budovy bolo urobených viacero chýb. Budova bola jednoducho pre 30 detí malá a dvaja učitelia málo pre dlhodobú udržateľnosť projektu. V roku 2018 sme k našej krásnej drevostavbe umiestnili plechový kancelársky kontajner a tak začala doba “Plechwillu”, ktorá prečistila naše osobné postoje, vzájomné vzťahy a pomohla pri formovaní školy. Bola to aj doba opakovaných presúvaní nábytkov i tried , hľadania optimálneho využitia priestoru a potenciálu nášho tímu. Pridala sa k nám Radka Kucharčíková, ktorá posilnila náš učiteľský tím. Od Roku 2018 má Greenwill 3 učiteľov na 32 detí.


V lete 2020 (počas doby rúškovej) doba Plechwillu skončila realizáciou drevenej prístavby a odsťahovaním kontajnera, ktorý si tiež našiel svoje miesto (je z neho útulná chata pri jazere).


14. februára 2021 Vlado (stále náš zakladateľ, riaditeľ a údržbár v jednej osobe) po siedmich rokoch od začiatku Greenwillu prehlásil: “Keby som vo februári 2014 vedel čo ma čaká, dnes by škola Greenwill nestála. Ak by som vedel koľko energie, času a peňazí do toho budem musieť vložiť, koľko krát padnúť a znovu vstať, školu by som nestaval. Všetko je však našťastie tak ako má byť. Som rád, že som vopred nevedel čo všetko ma čaká a iba som uchopil nápad, ktorý mi v tej chvíli zapadol do života. Dnes sa obzerám na posledných 7 rokov, listujem v pamäťových stopách a teším sa, že greenwill.sk rastie a my s ním. Greenwill má svoj skvelý tím, parádne vyladenú budovu plnú detí, krásne zážitky, vlastné skúsenosti a vedomie, že každá doba nám bude prinášať výzvy, ktoré umožňujú aby sme rástli a mali sa lepšie”. Našťastie je vždy všetko tak ako má byť :) Pôvodné vyhlásenie nášho zakladateľa i jeho poďakovanie ľuďom, ktorí prispeli k založeniu a rozvoju Greenwillu nájdete tu https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10159391310361079&id=671286078 .


Dnes máme skvelý tím https://www.greenwill.sk/nas-tim, parádne vyladenú budovu plnú detí a vedomie, že každá doba nám bude prinášať výzvy, ktoré umožňujú aby sme rástli (Marec 2021).


Rok 2022 je rokom harmonizácie a organizačného vylaďovania Greenwillu. Naša škola sa dostala k 1.9.2022 do siete škôl. Do tímu nám pribudol učiteľ Matúš a naša Zuzka sa stala riaditeľkou. Vlado (típek čo založil túto školu a píše tieto riadky) zostáva v spojení s Greenwillom, ale viac času už bude venovať svojej rodine a nepracovným koníčkom. (august 2022)


História týmto nekončí!